Jak dobrać napęd do bram dwuskrzydłowych?

Brama dwuskrzydłowa

Brama dwuskrzydłowa

Bramy skrzydłowe coraz częściej stanowią część gospodarstw domowych. Właściciele domów wybierają je tak często w związku z nieuchronnym procesem automatyzacji, który ogólnie rzecz biorąc permanentnie dąży do celu, jakim jest zastąpienie pracy człowieka działaniem nowoczesnych technologii.

Do najnowszych zdobyczy technologicznych zakwalifikować można dziś niewątpliwie napędy do bram oraz automaty do bram.

Ludzie często posługują sie zamiennie tymi pojęciami i przez wzgląd na swój złożony charakter, często wymagają wsparcia fachowca. Zrozumienie wszystkich aspektów technicznych nie należy do łatwych zadań i tym bardziej nie łatwo jest zrozumieć koligacje między nimi. Dlatego warto czasem zwrócić się o pomoc do fachowca, wszakże jak mówi stare polskie powiedzenie: kto pyta, nie błądzi.

Wracając do tematu – trzeba również nadmienić, że napędy do bram, a właściwie automaty do bram spotykamy zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej. Zestaw podstawowy to przede wszystkim siłownik. Zależnie od właściwości bramy, ilość siłowników może oscylować wokół 1-2 szt. Fachowcy są zgodni, że najtrudniej jest odpowiednio dobrać siłownik, ponieważ to on wymaga wzięcia pod uwagę największej liczby elementów, w tym obok tak podstawowych, jak szerokość i masa bramy, także opory otwierania, czy siła wiatru.

Drugim mającym znaczenie aspektem bram jest tak zwana centrala sterująca, która w uproszczeniu, jest sercem całego mechanizmu.

Następnie musimy pamiętać o radioodbiornikach. Powinno być dla nas oczywiste, że nawet najlepiej przygotowany komunikat nie dojdzie do szerszego grona, jeśli zakłocimy jego nadawanie. Podobnie jest z odbiornikami, które odbierają fale, w tym nasze polecenia.

Do przetworzenia fal w konkretną akcję, napędy do bram muszą mieć element, co sprawi, że skrzydło w odpowiednim momencie zareaguje. To zadanie dla fotokomórki. Jej zadanie widać na przykład w momencie, kiedy brama znajdzie na swej drodze przeszkodę i wtedy zwyczajnie się cofnie.

Oprócz wersji podstawowej występują także wersje z dodatkowym wyposażeniem. Można do tego zaliczyć między innymi dodatkowe nadajniki, druga linia fotokomórek, lampa pełniąca funkcję ostrzegawczą, anteny zewnętrzne czy wreszcie wyłączniki stacjonarne.

Gdy przyglądamy się tym wszystkim elementom, które musimy uwzględnić, kiedy wybieramy napędy do bram, dochodzimy do wniosku, że będziemy musieli zwrócić się po pomoc do fachowca.


Comments are closed.